مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی بر ضرورت حمایت از گروه‌های کم‌در آمد و رفع مشکلات حوزه اجاره‌داری در قانون «ساماندهی مسکن» تاکید کرد و گفت: در حوزه شهرسازی نیازمند مدیریتی جامع هستیم.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی بین نیوز از  پايگاه خبرى وزارت راه و شهرسازی، پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با با برنامه «گفتگوی اقتصادی» رادیو گفت‌وگو در مورد برنامه های دولت و مجلس برای کنترل بازار اجاره‌بها به ارایه توضیح پرداخت.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه مسکن نیز مانند سایر شاخص‌های اقتصادی از اقتصاد کلان تاثیر‌ می‌گیرد، تصمیم‌گیری در مورد سیاست‌های این حوزه را نیز نیازمند هماهنگی نهادهای مختلف برشمرد.

اصلانی یکی از معضلات حال حاضر را در حوزه اجاره مشاوران املاک عنوان کرد و با تاکید بر اینکه سیاست‌گذاری در حوزه مشاوران املاک برعهده وزارت راه و شهرسازی نیست، اعلام کرد: موضوع مسکن موضوعی فرابخشی و نیازمند اجماع در حاکمیت است که متاسفانه گاهی اوقات این اجماع وجود ندارد.

وی عمده ترین دلیل نوسانات قیمت مسکن و اجاره بها را مربوط به نوسات کلان اقتصادی و تورم دانست و افزود: تا کنون در سیاست‌های تولید مسکن رویکردهای متفاوتی داشتیم به این مفهوم که یک دولتی به این موضوع پرداخته و دولتی به این حوزه ورود نکرده و همین مسئله بر حوزه مسکن اثر گذاشته است.

اصلانی با تأکید بر ضرورت حمایت از گروه‌های کم‌در آمد و رفع مشکلات حوزه اجاره‌داری در قانون «ساماندهی مسکن» اظهارکرد: ما به دنبال اجرایی شدن این سیاست‌ها بودیم و با مجلس هم همکاری کردیم اما همچنان به مدیریتی جامع در حوزه شهرسازی نیاز داریم.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اجاره‌داری حرفه‌ای تنها یک شعار نیست و قوانین مربوط به آن تصویب شده است، گفت: در این قانون اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند زمین به قیمت ۹۹ ساله در اختیار بگیرند، بسازند و اجاره دهند.

وی یادآورشد: وزارت راه و شهرسازی،سالهاست که موضوع ساماندهی بازار اجاره را در برنامه دارد. اما از آنجایی که مشکلات فقط با ارائه زمین حل نمی‌شود، بنابراین باید در حوزه صنعت ساختمان مدیریتی جامع بر عهده یک متولی باشد تا مشکلات حل شود.

اصلانی خاطرنشان کرد: ساماندهی مشاورین املاک در حوزه اجاره و خرید و فروش بسیار اهمیت دارد.