مصوبه وام‌ اولی برای مستاجرها

  پرینت
مصوبه وام‌ اولی برای مستاجرها
شناسه خبر : 7933 | تاریخ انتشار : 30 خرداد 1400 - 17:45 |
مصوبه وام‌اولی برای مستاجرها در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز از «دنیای‌اقتصاد» محتوای مصوبه‌ای که دولت در ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از مستاجرها در سال ۱۴۰۰ مصوب کرده است نشان‌دهنده اختصاص تسهیلات وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰ به مستاجران وام‌اولی است؛ به این معنا که افرادی که سال گذشته اقدام به دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به دنبال مصوبه حمایت از مستاجرها در دوره شیوع کرونا کردند امسال دیگر نمی‌توانند برای دریافت این تسهیلات به‌طور مجدد اقدام کنند. در واقع تسهیلات ودیعه مسکن که امسال برای سال دوم به مستاجرهای واجد شرایط پرداخت می‌شود، تسهیلاتی برای وام‌اولی‌هاست و افرادی که در سال گذشته اقدام به دریافت این تسهیلات کردند نمی‌توانند برای سال‌جاری نیز از این وام استفاده کنند.
براساس آنچه ستاد ملی مقابله با کرونا به بانک مرکزی ابلاغ کرده، بانک‌ها تا سقف ۱۰‌هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجران پرداخت می‌کنند.

براساس گزارشی که خبرگزاری مهر در همین زمینه منتشر کرده است ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه ‌شنبه ۲۲ خرداد ماه، مصوبات سال گذشته این ستاد درخصوص حمایت از مستاجران را تمدید کرد که براساس آن، ۳ برنامه مهم تمدید خودکار قراردادهای اجاره مسکن، تعیین سقف اجاره‌بها برای قراردادهای تمدیدی در سال‌جاری و نیز اعطای تسهیلات ودیعه‌مسکن به خانواده‌های مستاجر به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.

آنگونه که در مصوبه ستاد ملی کرونا آمده است، برای پرداخت وام ودیعه‌مسکن در سال‌جاری مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

در مصوبه هفتادو‌دوم ستاد ملی مقابله با کرونا آمده است، مهلت ثبت‌نام اشخاص واجد شرایط برای دریافت تسهیلات کمک‌ودیعه اجاره مسکن تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ تمدید می‌شود. همچنین بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند حداکثر تا پایان آذرماه سال جاری تسهیلات مذکور را پرداخت کنند.

امسال‌ سقف مبلغ این تسهیلات برای کلان‌شهر تهران ۷۰ میلیون، سایر کلان‌شهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تعیین می‌شود. شرایط و مقررات مترتب بر این تسهیلات در سال ۱۳۹۹، در سال‌جاری نیز به قوت خود باقی است. تا سقف مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان از بسته تسهیلات کرونایی، در سال ۱۴۰۰ به پرداخت تسهیلات برای این موضوع اختصاص داده می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی درباره مصوبه ستاد ملی کرونا در حوزه اجاره مسکن گفت: با توجه به بررسی پیامدهای جابه‌جایی مستاجران در شرایط تنگنای اقتصادی و همه‌گیری کرونا در جلسه ستاد ملی کرونا، میزان افزایش نرخ اجاره‌بها همچون مقادیر سال گذشته، به منظور تمدید خودکار و بدون مراجعه به دفاتر املاک، مجددا مورد تاکید و تصویب مجدد قرار گرفت.

بر این اساس، میزان افزایش اجاره‌بها در شهر تهران، حداکثر ۲۵ درصد، دیگر کلان‌شهرها ۲۰ و سایر مناطق شهری کشور ۱۵ درصد تعیین شده است.

اسلامی افزود: بررسی‌ها حاکی از تمدید بیش از ۸۵ درصد قراردادهای اجاره بر مبنای مصوبات ستاد ملی کرونا در سال گذشته است. البته در حوزه تسهیلات ودیعه‌مسکن نیز میزان وام‌دهی بانک‌ها برای سال‌۱۴۰۰ اندکی افزایش پیدا کرد تا افزایش اجاره‌بها‌ به‌نحو موثرتری جبران شود. همچنین دریافت کد رهگیری، صرفا برای تشکیل پرونده و دریافت تسهیلات ودیعه مسکن از بانک‌ها مورد نیاز است و وام تسهیلات مسکن به مستاجرانی که سال گذشته از این وام استفاده کرده‌اند، تعلق نخواهد گرفت.

براساس آنچه مطرح شد، در جریان برگزاری هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی کرونا، با پرداخت تسهیلات ودیعه‌مسکن به مستاجران به منظور حمایت از خانوارها برای تمدید قرارداد اجاره املاک مسکونی موافقت شد.

براساس مصوبه ستاد کرونا، بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند، حداکثر تا پایان آذرماه سال‌جاری تسهیلات مذکور را تا سقف مبلغ ۷۰ میلیون برای شهر تهران، سایر کلان‌شهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرهای کشور ۲۵‌میلیون تومان به واجدین شرایط پرداخت کنند.

همچنین پیگیری‌های انجام شده حاکی است، نرخ سود تسهیلات مذکور ۱۳ درصد و بر مبنای بازپرداخت ۵ ساله برای مستاجران تهرانی، اقساط ماهانه یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی و برای دو گروه هدف دیگر، با بازپرداخت ۳ ساله، به ترتیب اقساط یک‌میلیون و۳۰۰‌هزار تومانی و ۸۴۲ هزار تومانی منظور شده است. آمارها نشان می‌دهد، سال گذشته پس از ثبت‌نام ۹۲۰ هزار سرپرست خانوار، نهایتا این تسهیلات به حدود ۲۰۰ هزار خانواده داده شد که مجموع ارقام پرداختی به نزدیک ۴ هزار میلیارد تومان رسید.

با توجه به افزایش رقم این تسهیلات در سال‌جاری (‌۷۰ ،۴۰ و ۲۵ میلیون تومان برای مستاجران تهرانی، کلان‌شهرها و سایر شهرها) نسبت به مبالغ تعیین شده برای سال گذشته (۵۰، ۳۰و ۱۵ میلیون تومان)، همزمان با تعیین سقف ۱۰ هزار میلیارد تومانی این تسهیلات در سال‌جاری از سوی ستاد کرونا و نیز حذف خانوارهایی که سال گذشته این وام را دریافت کرده‌اند، احتمالا تعداد دریافت‌کنندگان این وام، امسال نیز حول و حوش همان تعداد دریافت‌کنندگان این تسهیلات در سال گذشته باشد.

مصوبه مذکور به بانک مرکزی ابلاغ شده و این بانک نیز دستورالعمل اجرایی آن را به بانک‌های‌عامل ابلاغ کرده است. به این ترتیب و با ابلاغ این مصوبه مستاجرها می‌توانند نسبت به ارائه درخواست خود برای دریافت وام ودیعه‌مسکن ۱۴۰۰ به بانک‌های عامل اقدام کنند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

مطالب بیشتر
مسکن ملی پرند معطل آب و برق
دهک‌های ۴ و ۵ از امروز مشمول یارانه تشویقی شدند
تهران شلخته‌تر شد؟
پشت‌صحنه ملاکی بانک‌ها
بازار خانه‌های یک‌ونیم میلیاردی در تهران
خزان تورم در بازار اجاره
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.