به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بین نیوز، «محمد اسلامی» در مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی ساختمان که در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد، گفت: وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته و به صورت ویژه اهتمام به بهینه‌سازی مصرف سوخت هم در حوزه حمل‌و نقل و هم در حوزه ساختمان داشته است.

وی گفت: بهینه سازی سوخت در حوزه ریلی با تبدیل دیزل‌های قطار به سوخت ال.ان.جی بود و تا حدودی محقق شده است و در حوزه جاده‌ای نیز با اجرای برنامه نوسازی ناوگان در تلاش برای کاهش مصرف انرژیی هستیم. اکنون مراحل ثبتت نام و شناسایی انجام شده است و شاهد خارج سازی ناوگان فرسوده از حمل‌و نقل جاده‌ای هستیم.

وزیر راه تصریح کرد: استانداری سازی مصرف سوخت در بخش ساختمان نیز موضوع بسیار مهمی است که با ابلاغ مبحث ۱۹مقررات ملی ساختمان بر اجرای آن همت داریم، وزارت نفت و وزارت راه و سایر نهادها متعهدانه بحث کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان را دنبال می‌کنند و آخرین ویرایش مبحث ۱۹ را هم منتشر کردیم با این حال واجب است که مبحث مقررات ملی ساختمان در فرآیندهای طراحی ساختمان رعایت شود .

به گفته وزیر راه و شهرسازی مادامی که مقررات ملی ساختمان در طراحی و ساخت اعمال نشود و تنها به صورت نمایشی به شکل مصوبه و قانون باشد کاهش مصرف انرژی محقق نخواهد شد.

وی با بیان اینکه هنوز در ساخت و ساخت به شیوه سنتی عمل می‌شود، گفت: موضوع دیگر استفاده از مصالح و لوازمی است که باید بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی را دنبال کند و نکته مهم دیگر دانش ساخت است که می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی شود و همچنین تمام این موضوعات باید توسط سازندگان ذی‌صلاح به خدمت گرفته شود.

اسلامی درباره اخذ عوارض از عدم رعایت کنندگان مقررات ملی ساختمان نیز گفت: از سازندگانی که این مباحث را رعایت نکنند اخذ عوارض در نظر گرفته‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی ساختمان می‌تواند گامی باشد که ایران را برای رسیدن به کشوری پاک با کاهش مصرف انرژی کمک کند.

  • منبع خبر : ایرنا