وزیر راه و شهرسازی با گلایه از اینکه هنوز در ساخت‌و ساز به شیوه سنتی عمل می‌شود، گفت: مباحث مربوط به مقررات ملی ساختمان در بخش مصرف انرژی، مادامی که در طراحی و ساخت مورد اعمال نشود کاهش مصرف انرژی رخ نخواهد داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بین نیوز، «محمد اسلامی» در مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی ساختمان که در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد، گفت: وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته و به صورت ویژه اهتمام به بهینه‌سازی مصرف سوخت هم در حوزه حمل‌و نقل و هم در حوزه ساختمان داشته است.

وی گفت: بهینه سازی سوخت در حوزه ریلی با تبدیل دیزل‌های قطار به سوخت ال.ان.جی بود و تا حدودی محقق شده است و در حوزه جاده‌ای نیز با اجرای برنامه نوسازی ناوگان در تلاش برای کاهش مصرف انرژیی هستیم. اکنون مراحل ثبتت نام و شناسایی انجام شده است و شاهد خارج سازی ناوگان فرسوده از حمل‌و نقل جاده‌ای هستیم.

وزیر راه تصریح کرد: استانداری سازی مصرف سوخت در بخش ساختمان نیز موضوع بسیار مهمی است که با ابلاغ مبحث ۱۹مقررات ملی ساختمان بر اجرای آن همت داریم، وزارت نفت و وزارت راه و سایر نهادها متعهدانه بحث کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان را دنبال می‌کنند و آخرین ویرایش مبحث ۱۹ را هم منتشر کردیم با این حال واجب است که مبحث مقررات ملی ساختمان در فرآیندهای طراحی ساختمان رعایت شود .

به گفته وزیر راه و شهرسازی مادامی که مقررات ملی ساختمان در طراحی و ساخت اعمال نشود و تنها به صورت نمایشی به شکل مصوبه و قانون باشد کاهش مصرف انرژی محقق نخواهد شد.

وی با بیان اینکه هنوز در ساخت و ساخت به شیوه سنتی عمل می‌شود، گفت: موضوع دیگر استفاده از مصالح و لوازمی است که باید بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی را دنبال کند و نکته مهم دیگر دانش ساخت است که می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی شود و همچنین تمام این موضوعات باید توسط سازندگان ذی‌صلاح به خدمت گرفته شود.

اسلامی درباره اخذ عوارض از عدم رعایت کنندگان مقررات ملی ساختمان نیز گفت: از سازندگانی که این مباحث را رعایت نکنند اخذ عوارض در نظر گرفته‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی ساختمان می‌تواند گامی باشد که ایران را برای رسیدن به کشوری پاک با کاهش مصرف انرژی کمک کند.

  • منبع خبر : ایرنا