فرزانه صادق مالواجرد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص طرح توسعه دانشگاه تهران که مدتی است با اعتراضات ساکنان آن مواجه است، اظهار کرد:‌ اولا این‌که این طرح ساماندهی است نه توسعه. این عنوان گویای آن است که طرح توسعه با ساماندهی متفاوت است.

وی ادامه داد: سال ۹۴ محدوده و حدود اربعه طرح ساماندهی دانشگاه تهران به تصویب شورایعالی معماری و شهرسازی رسید. در همان مصوبه شرط و شروطی گذاشته شده که باید طرح ساماندهی در نهایت به تصویب شورایعالی معماری و شهرسازی برسد.

وی تصریح کرد:‌ تا این زمان طرح مذکور کمیسیون ماده ۵ را طی کرده که در این کمیسیون مقرر شده اصلاحاتی در طرح ساماندهی دانشگاه تهران انجام شود. این اصلاحات هنوز به کمیسیون ماده ۵ برنگشته است.

دبیر شورایعالی معماری و شهرسازی با طرح این پرسش که چرا شورایعالی معماری و شهرسازی بدون بودن کمیسیون ماده ۵ دوباره وارد این موضوع شده است،‌ گفت:‌ به دلیل این‌که هم سکنه پیرامون دانشگاه تهران مخصوصا محله ارزشمند وصال،‌ هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هم اعضای شورای شهر و هم از NGO ها و تشکل‌های دانشجویی به این طرح اعتراض داشتند.

بلاتکلیفی چندین ساله طرح ساماندهی دانشگاه تهران

صادق مالواجرد با اشاره به بلاتکلیفی چندین ساله طرح ساماندهی دانشگاه تهران، اظهار کرد:‌ بر اساس بررسی‌های انجام شده مقرر شد که طرح به صورت مفصل در اولین جلسات کمیته فنی بررسی شده و نتیجه آن به شورایعالی معماری و شهرسازی گزارش می‌شود.

وی با یادآوری این‌که هنوز یک کمیته فنی دیگر داریم که در آن طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزود:‌ ۱۰۰ درصد گزارش همه موارد به شورایعالی معماری و شهرسازی ارسال می‌شود و این شوراست که تصمیم می‌گیرد چه اتفاقی قرار است برای طرح بیفتد.

وی همچنین ببیان کرد: نمایندگان مجلس پیگیر این بودند برای تعیین تکلیف مردم بودجه‌ای از وزارت راه و شهرسازی ( اراضی) بیاید و تملک‌ها انجام شود. اما با توجه به دلایلی که عنوان شد و در وانفسای بودجه و اولویت‌بندی های که به هر حال مشکلات بسیاری وجود دارد و بودجه‌ریزی بایستی بر اساس اولیت‌بندی انجام گیرد اینکه وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان وزارتخانه‌ای که هم در راه و هم در مسکن باید خدمات وییه‌ای به مردم ارائه دهد نمایندگان مجلس تشخیص دادند که این بودجه اولویتی ندارد به توسعه دانشگاه تهران منجر شود.