به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «محمد اسلامی» امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران، درباره تکمیل پروژه های مسکن مهر، افزود: «هیچکدام از طرح های مسکن مهر شبیه یکدیگر نیستند؛ هر کدام مسایل و مشکلات مربوط به خود را دارند که باید در جای خود بررسی شود، بخشی از آنها به شکل تعاونی، بخشی خود مالک و بخشی نیز قرارداد سه جانبه هستند.»

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: مساله مهم برای پروژه های مسکن مهر، بحث انشعابات برق، آب و … است که باید رسیدگی شود.

اسلامی درباره تعیین تکلیف طرح های مسکن مهر پردیس و پرند نیز گفت: حقوق مردم در طرح های مسکن مهر پرند و پردیس مطرح است که باید مورد رسیدگی قرار دارد. البته مردم نیز باید همراهی کنند تا این طرح ها تعیین تکلیف شود.

** طرح های رونق بخشیدن به ساخت مسکن

وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت بازار مسکن و طرح های در دست اجرا در این بخش، افزود: در نظر داریم جریان تولید مسکن در کشور را با اولویت قرار دادن جامعه متوسط و اقشار کم درآمد، رونق دهیم.

وی با بیان اینکه برنامه های متنوعی در بخش مسکن پیش بینی شده است، ادامه داد: مهمترین گامی که در هفته گذشته برداشته شد ابلاغ ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده بود.

اسلامی اضافه کرد: منابع این طرح اختصاص یافته و به استانداران نیز ابلاغ شده است که براساس آن در ۲۷۰ محله فرسوده کشور با مدیریت استانداران واحدهای مسکونی ساخته می شود.

وی گفت: طرح دیگری که در دستور کار قرار دارد ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای کوچک است که بزودی ابلاغ می شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین بر اساس طرحی دیگر قرار است سالانه ۵۰ هزار واحد مسکونی جدید در شهرهای جدید ساخته شود.

اسلامی با بیان اینکه برنامه دیگر ما تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر باقیمانده است، اضافه کرد: با طراحی مدل های مختلف برای پروژه ها، ساخت آنها شتاب خواهد گرفت.

وی یادآور شد: برای همه پروژه های مسکن مهر فراخوان داده شده و به همه مجریان و دستگاه های مربوطه (شامل سازمان ملی زمین، بنیاد مسکن و شرکت های شهرهای جدید) ابلاغ شده است که با توجه به منابع و شرایطی که وجود دارد، پروژه ها را تکمیل کنند.

** واگذاری ۶۰ هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در هفته گذشته ۶۰ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی را در اختیار کمیته امداد قرار دادیم تا براساس تفاهمنامه امضا شده این واحدها تکمیل و در اختیار افرادی قرار گیرد که تحت پوشش سازمان های حمایتی هستند.

وی یادآور شد: امیدواریم با اجرای این طرح ها، جریان مسکن سازی در کشور رونق گرفته و ضمن فراهم آوردن فرصت های کاری برای حرفه ها و کارخانجات مختلف، شاهد افزایش عرضه در بخش مسکن باشیم.

  • منبع خبر : اقتصاد نیوز