معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: از سال ۹۰ تا ۹۵ تعداد واحدهای خالی در استان بالغ‌ بر ۸۰ درصد افزایش داشته است به‌طوری‌ که در سال ۹۰ تعداد ۲۶ هزار و ۶۹۰ واحد و در سال ۹۵ تعداد ۴۵ هزار و ۶۶۵ واحد خالی در استان وجود داشته است.

به گزارش بين نيوز به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، داود طلوعی با اشاره به وظایف اداره کل راه و شهرسازی استان از جمله بازآفرینی اظهار داشت: بهسازی، نوسازی، سیاست‌گذاری و اقدامات توسعه‌ای در محله‌های قدیمی استان و همچنین اجرای سیاست‌های کلان دولت در استان بزرگ ترین حوزه فعالیت معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی قم است.

وی با تأکید بر وجود تفاوت در آمار میدانی مناطق مختلف استان در سال جدید با سال گذشته افزود: به دلیل نوسازی، وجود زمین‌های خالی و جذابیت برای ساکنان، بیشترین افزایش قیمت در مناطق یک، چهار و هشت و کمترین افزایش قیمت در مناطق دو و شش بوده است که به دلیل فرسوده بودن برای سرمایه‌گذاران و واسطهگران این مناطق جذابیت کافی ندارد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به افزایش تقاضای مصرفی، واسطه‌گری و سوداگرانه بازار مسکن تصریح کرد: هم‌زمان با کاهش تقاضای مصرفی، قدرت خرید مردم نیز به شدت کاهش‌ یافته است اما نوسانات ارزی و افزایش چند برابری مصالح ساختمانی نیز به افزایش قیمت مسکن افزوده است.

وی با تأکید بر افزایش قیمت قطعات تأسیسات و آسانسورها به دلیل وارداتی بودن، عنوان کرد: قیمت یک مترمربع آپارتمان در اردیبهشت‌ماه سال گذشته در استان قم دو میلیون و ۶۲۰ هزار تومان بوده که در سال جدید به پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است و این یعنی قیمت آپارتمان ۱۰۰ درصد در قم افزایش پیداکرده است.

طلوعی با بیان اینکه صنعت ساختمان همزمان با تورم عمومی جامعه افزایش می‌یابد خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران برای حفظ ارزش پول خود به بازار ارز، سهام، طلا و املاک هجوم آورده و به‌ این‌ ترتیب شوک‌های کلان اقتصادی سبب جهش بازار مسکن می‌شود.

۵۰ درصد ساختمان‌های قم در بافت فرسوده است

وی با اشاره به اینکه آمار ارائه‌ شده در سرشماری نفوس و مسکن به‌جای کیفیت از کمیت بیشتری برخوردار است عنوان کرد: طول عمر هر ساختمان با بافت مناطق فرسوده تخمین زده می‌شود که بر این اساس بیش از ۵۰ درصد ساختمان‌های استان قم را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم با تأکید بر بحث افزایش واحدهای خالی از سکنه در سرشماری سال ۹۵ ادامه داد: از سال ۹۰ تا ۹۵ تعداد واحدهای خالی در استان بالغ‌ بر ۸۰ درصد افزایش داشته است به‌طوری‌ که در سال ۹۰ تعداد ۲۶ هزار و ۶۹۰ واحد و در سال ۹۵ تعداد ۴۵ هزار و ۶۶۵ واحد خالی در استان وجود داشته است.

وی با بیان اینکه علت خالی ماندن واحدهای لوکس به ساختار جمعیتی مربوط می‌شود عنوان کرد: بسیاری از افراد واحدهای خریده شده را نگه نمی‌دارند و بلافاصله پس از خرید آپارتمان، اقدام به فروش آن با قیمت بالاتری می‌کنند و همین امر سبب افزایش بی‌رویه قیمت مسکن شده است.

طلوعی با اشاره به اینکه افراد مجرد در خانواده‌ها سبب افزایش بعد جمعیتی در تقاضای مسکن می‌شوند ابراز کرد: هراس بسیاری از تولیدکنندگان این بوده که به موقع موفق به فروش واحدهای ساخته‌ شده نشوند بنابراین لازم است تعادل‌سازی در راستای کاهش تولید مسکن و افزایش قدرت خرید قشر ضعیف جامعه صورت گیرد.

نبود قوانین مناسب در کنترل قیمت‌ها

وی با تأکید بر تعیین قیمت با توجه به افزایش قیمت‌ها در بازار ارز و مسکن عنوان کرد: به دلیل عدم‌ حمایت قانون‌ مدنی از تعیین قیمت میان خریدار و فروشنده به نظر باید سایتی طراحی شود تا بتواند نقش تعیین قیمت‌های دامنه‌دار و کنترل قیمت را در بحث خرید و فروش مسکن داشته باشد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به افزایش سایت‌های دارای اطلاعات غلط که به‌تازگی مورد اعتماد افراد جامعه قرار گرفته‌اند افزود: سرمایه‌گذاران برای حفظ سرمایه خود، سعی دارند که پول نقد را به کالا تبدیل کنند تا از فروش آن مطمئن شوند.

طلوعی توضیح داد: گاهی قیمت گذاری ها تاثیر روانی دارد و قیمت ها را بالا می برد، باید دسترسی به سایت های معامله شده وجود داشته باشد و یا مرجع را تغییر دهیم و نگذاریم سایت هایی مورد اعتماد مردم باشد که اطلاعات غلط می دهند.

وی با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی با در اختیار قرار دادن مسکن مهر به اقشار ضعیف جامعه کمک شایانی به افراد کم‌درآمد کرده است عنوان کرد: وظیفه اصناف و وزارت ثبت این بوده که به صورت منسجم‌تری بر قیمت‌ها و کیفیت ساخت‌وساز نظارت داشته باشند.

طلوعی با بیان اینکه اگر املاک به عنوان دارایی محسوب شود شفافیتی در بحث تعداد املاک به نام شده وجود ندارد خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی ترمیم بافت‌های فرسوده و ایجاد مسکن‌های جدید به‌جای بافت فرسوده است.

وی با اشاره به‌ضرورت تعلق گرفتن وام برای بازسازی بافت‌های فرسوده در قم عنوان کرد: در سال گذشته تعدادی از بیمارستان‌ها و ورزشگاه‌های استان که دارای بافت فرسوده بودند بازسازی شد، همچنین در بحث بهسازی معابر به عنوان بافت محرک عمل کردیم که مردم در بافت‌های فرسوده باقی بمانند و زحمت جا‌به‌جایی را متحمل نشوند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم با تأکید بر اینکه وضعیت اقتصادی سبب فروش امتیازات مسکن مهر شده است افزود: ۳۶۳ هزار خانوار فاقد مسکن در استان داشتیم که ۴۳ هزار مسکن مهر برای اقشار متوسط و ۱۵ هزار مسکن مهر برای اقشار کم‌ درآمد جامعه ساخته‌ شده است.

وی با بیان اینکه تورم عمومی در داخل کشور کمتر از تورم وارداتی نیست بیان کرد: هر چند بسیاری از مصالح ساخت‌ و ساز در کشور وجود دارد اما افزایش قیمت مصالح در داخل کمتر از افزایش قیمت برخی مصالح در خارج از کشور نبوده است.

احتمال رکود در حوزه مسکن

طلوعی با اشاره به موارد اثرگذار بر بازار عمده از جمله بحث تسهیلات مسکن، نرخ تورم جامعه و افزایش ارز خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی کارشناسان در صورت کنترل شدن بازار ارز، احتمال جهش در جهت قیمت مسکن کاهش‌یافته و احتمال رکود قیمت مسکن افزایش می‌یابد.

وی با تأکید بر سیاست‌گذاری‌های اخیر اداره راه و شهرسازی در جهت افزایش تولید مسکن اظهار داشت: در سال ۹۶ یک‌ میلیون و ۴۳۰ هزار مترمربع و در سال ۹۷ برای یک‌ میلیون و ۴۰۳ هزار مترمربع زمین پروانه ساخت صادر شد که اگر این‌ میزان به تولید ساختمان منجر شود، کاهش تورم مسکن را به دنبال دارد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم میزان بافت فرسوده در شهر قم را هزار و ۲۰۰ هکتار دانست و خاطرنشان کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بافت‌های فرسوده وجود مالک خصوصی است که بسیاری از این مالکین راضی به ترمیم بافت فرسوده ملک خود نمی‌شوند.

وی با اشاره به قدمت چندین هزار ساله برخی استان‌های کشور گفت: بیشترین طرح و سرانه فضای سبز را در منطقه پردیسان داریم که برای بهره‌برداری به‌مرورزمان نیاز دارد.

طلوعی با بیان اینکه ۳۰۰ واحد مسکن مهر در سلفچگان فاقد متقاضی است افزود: تصویب قانون پیش‌فروش ساختمان با کد رهگیری مشخص‌ شده نشان‌ دهنده اثرگذاری پیش‌فروش در تولید مسکن است و تنها در این صورت سرمایه‌گذار مطمئن می‌شود ساختمانی که هزینه برای به اتمام رسیدن میلیون‌ها تومان هزینه در بر داشته به فروش می‌رسد.

نقش زمین‌های خالی در افزایش قیمت‌ها

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم، با اشاره به حرکت افزایش قیمت به سمت زمین‌های خالی موجود در استان ابراز کرد: باید مسکن‌هایی در اختیار مستاجران قرار گیرد تا همزمان با افزایش تعداد مسکن، در قیمت اجاره‌بها اثر گذاشته و قیمت سرسام‌آور اجاره‌بها شکسته شود.

وی با اشاره به ارائه طرح‌های افزایش مدت اجاره‌نشینی که ناتمام مانده است افزود: اجاره‌بها با توجه به درصدی از ارزش ملک تعیین می‌شود، بنابراین قیمت رهن باید برای مالک دربردارنده هزینه‌های پوششی باشد که این امر باید از طریق اصناف مربوطه به شکل جدی پیگیری شود و قیمت‌ها بر اساس قوانین کنترل شوند.

طلوعی با تأکید بر لزوم ایجاد سامانه‌ای برای رصد و کنترل قیمت مسکن و اجاره‌بها خاطرنشان کرد: در صورتی‌ که بتوانیم ثبات قیمت را در مورد مسکن داشته باشیم و تعداد عرضه را به حدنصاب برسانیم قطعاً با کاهش قیمت روبه‌‌رو می‌شویم.

۳۰۰ واحد مسکن مهر سلفچگان بدون متقاضی

طلوعی با بیان اینکه ۳۰۰ واحد مسکن مهر در سلفچگان فاقد متقاضی است افزود: تصویب قانون پیش‌فروش ساختمان با کد رهگیری مشخص‌شده نشان‌دهنده اثرگذاری پیش‌فروش در تولید مسکن است و تنها در این صورت سرمایه‌گذار مطمئن می‌شود ساختمانی که برای به اتمام رسیدن میلیون‌ها تومان هزینه در بر داشته به فروش می‌رسد

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم، با اشاره به حرکت افزایش قیمت به سمت زمین‌های خالی موجود در استان ابراز کرد: باید مسکن‌هایی در اختیار مستاجرین قرار گیرد تا همزمان با افزایش تعداد مسکن، در قیمت اجاره‌بها اثر گذاشته و قیمت سرسام‌آور اجاره‌بها شکسته شود

وی با اشاره به ارائه طرح‌های افزایش مدت اجاره‌نشینی که ناتمام مانده است افزود: اجاره‌بها با توجه به درصدی از ارزش ملک تعیین می‌شود، بنابراین قیمت رهن باید برای مالک دربردارنده هزینه‌های پوششی باشد که این امر باید از طریق اصناف مربوطه به شکل جدی پیگیری شود و قیمت‌ها بر اساس قوانین کنترل شوند.

مسکن یک کالای مصرفی است نه لوکس

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم افزود: بیش از ۵۰ درصد از خانه های شهر قم، عمر بالای ۲۰ سال دارند که به نسبت بافت فرسوده به کل شهر محاسبه می شود.

وی گفت: خانه های خالی در قم، عمدتا واحدهای لوکس است که سرمایه حساب می شود و مناسب بازار مسکن و قشر ضعیف نیست، البته تجرد گرایی بنا بر تغییرات ساختار فرهنگی نیز یکی از عواملی است که در آمار دقیق در شناسایی خانه های خالی تاثیر گذار است.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی قم افزود: تعیین مالیات بر واحدهای خالی، یکی از راهکارهایی است که می تواند این خانه ها را به چرخه مسکن اضافه کند، اما این طرح نیز موافقین و مخالفینی دارد.

وی بیان کرد: مخالفین این طرح می گویند تعیین تعرفه مالیاتی اثر منفی بر تولید مسکن دارد و تولیدکننده را از سرمایه گذاری در مسکن منصرف می کند، اما طرفداران نیز مالیات را موجب کاهش واحدهای خالی می دانند؛ به نظر می رسد باید شرایطی اتخاذ شود خانه هایی که برای فروش تولید می شوند از پرداخت مالیات معاف شوند.

طلوعی عنوان کرد: نباید سیاست های مالیاتی به کاهش تولید مسکن بیانجامد؛ زیرا موجب افزایش قیمت می شود و به ضرر مصرف کننده خواهد بود. متاسفانه در بازار مسکن، قیمت های هیجانی وجود دارد ومرجعی برای ساماندهی وجود ندارد؛ زیرا قانون مدنی از آن حمایت نمی کند و قوانین نیز توافق میان خریدار و فروشنده را به رسمیت می شناسد.

وی اظهار کرد: دو تقاضای مصرفی و سوداگرانه در بازار مسکن وجود دارد، وزارت شهرسازی طرح هایی همچون مسکن مهر را که نگاه تولید مصرفی داشت، ارائه داد و در این طرح بسیاری از افراد صاحب مسکن شدند.

وی بیان کرد: متاسفانه مسکن یک کالای سرمایه ای شده و افراد پول را به کالایی تبدیل می کنند که با تورم عمومی همراه باشد. بنیاد مسکن به عنوان بازوی اجرایی وزارت راه و شهرسازی در تولید مسکن، به زودی با دریافت زمین ها، برای اقشار ضعیف مسکن می سازد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی قم اظهار کرد: بازار مسکن به ۳ عامل ارز، تورم عمومی و تسهیلات وابسته است و باید این سه عامل را در کنترل قیمت ها در نظر گرفت.

وی عنوان کرد: در سرشماری سال ۹۵ مشخص شد در کشور ۲۲ میلیون و ۸۳ هزار و ۳ واحد داشتیم و در قم ۳۷۶ هزار و ۹۳۳ واحدمسکونی وجود داشت، اگر وضعیت مسکن ساماندهی شود افراد فاقد مسکن و اجاره نشین به شرایط بهتری دست پیدا می کنند.