نائب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اعلام ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه توسط ایرانی ها، گفت: بیشترین مسئله ما تضمین سرمایه است که دولت باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشد.

نائب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران اعلام کرد انبوه سازان در سوریه ۲۰۰ هزار ساختمان می سازند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ایرج رهبر با بیان این که روز صدور خدمات فنی مهندسی تمرکز کرده ایم، اظهار کرد: باید به کمک دولت این موضوع را تقویت کرده و آنرا پیش ببریم.

وی ادامه داد: در سفر اخیر به سوریه در این رابطه پروتکل هایی امضا شده است که می توان به حوزه ساختمان، گردشگری، کشاورزی نام برد.

وی با بیان این که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته  ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را در قالب شهرک سازی در سوریه می سازیم، افزود:

در زمان وزارت علی نیکزاد در وزارت راه و شهرسازی قبل از شروع جنگ به سوریه رفته بودیم و پروتکلی را امضا کرده  بودیم. اما این سری با توجه به اعتمادی که ایرانی ها وجود دارد و در واقع مدیون ما هستند این تعداد واحد مسکونی عمدتا در دمشق ساخت خواهد شد.

عضو هئیت مدیره تشکل تابش در ادامه با بیان این که با اشاره به این که قطری ها و عربستانی ها به ترتیب ۲ و ۷ میلیارد دلار برای سوری ها خط اعتباری در نظر گرفته اند، گفت: ولی با این حال سوری ها خیلی تمایل شدیدی دارند که ایرانی ها در آنجا کار کنند و ایران برای کار کردن در این کشور به گفته مسئولان آن در “اولویت اولویت” قرار دارد.

رهبر بیان کرد: ظرفیت صادرات ۲۵ تا ۳۰ میلیارد ظرفیت صادرات غیرنفتی داریم که هم اکنون حدود ۲٫۵ میلیارد دلار صادرات داریم. این را باید تقویت کنیم به طوری که بتوانیم آنرا به بالاتر از ۳۰ مییلیارد دلار افزایش دهیم. باید از سایر کشورها از جمله ترکیه الگوبرداری کنیم، دولت باید مشوق های صادراتی، ضمانت نامه ها و … را با جدیت اجرا کند.

وی با یادآوری این که رئیس کل بانک مرکزی در سفر به سوریه بود، افزود: باید شعب بانکی ایرانی در سوریه داشته باشیم تا مشکلی برای جابجایی پول وجود نداشته باشد. رئیس کل بانک مرکزی قول ۱۰۰ درصدی برای برقراری تبادلات بانکی با سوریه داده است.

وی از امضای تفاهمنامه با عراقی ها جهت راه اندازی شعب بانکی خبر داد و گفت:

بیشترین مسئله ما تضمین سرمایه است که دولت باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشد، از این رو  از دولت سوریه و دولت خودمان در این رابطه انتظار داریم.

وی همچنین از درخواست سوری ها برای ورود فناوری های ساخت مسکن خبر داد و اظهار کرد: در بلوک شرق، آسیای میانه، سلیمانیه وکردستان عراق سابقه ساخت و ساز مسکن داریم اما به دلیل نبود حمایت های دیپلماسی خیلی موفق نبوده است.

نائب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به این که برای حضور در سوریه باید شرکت های دارای صلاحیت باشند تا آنجا آبروریزی نشود درباره کارت اعتباری مصالح ساختمانی تصریح کرد: وزیر سابق راه و شهرسازی برنامه ای برای تولید مسکن نداشت. در ۳ سال اخیر حدود ۳٫۵ میلیون واحد انباشت تقاضا داریم. وقتی کمبود باشد افزایش قیمت ۱۰۰ درصد خواهد بود. وقتی عرضه کم بوده باید انتظار افزایش قیمت را داشته باشیم.

رهبر گفت: اگر برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی عملیاتی شود می توان به نزدیک شدن به تناسب عرضه و تقاضا امیدوار بود. البته باید سایر عوامل فعال در بخش مسکن بتوانند سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی را بسازند.

وی همچنین گفت: از جامعه مهندسی می خواهیم به کمپین “نه به ارزان فروشی خدمات مهندسی” بپیوندند.