بر اساس آخرین آمار ۵۳ هزار و ۳۰۰ متقاضی برای دریافت وام ودیعه مسکن اصفهان ثبت نام کردند و وام ودیعه مسکن عامل قرمز شدن فرم جیم متقاضیان نیست.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری بین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)، علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه ثبت نام در طرح کمک ودیعه اجاره مسکن طی دو مرحله انجام پذیرفت اظهار کرد ثبت نام در این طرح تا پایان مهرماه سالجاری فرصت داشت که مطابق با آخرین آماربدست آمده تعداد ۵۳ هزار و ۳۰۰ متقاضی برای استفاده از این تسهیلات در استان اصفهان ثبت‌نام کردند.

وی افزود جمعیت خانوار متقاضیان در مجموع حدود ۱۶۳ هزار نفر را شامل می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به اینکه دریافت وام ودیعه مسکن عامل قرمز شدن فرم جیم متقاضیان نیست اذعان داشت برای دریافت این تسهیلات دارا بودن فرم جیم سبز الزامی است. به این معنی که متقاضی می‌بایست از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی باشد، از ابتدای انقلاب هیچ یک از امکانات دولتی اعم از زمین، واحد مسکونی دولتی و تسهیلات یارانه‌ای را استفاده نکرده باشد، حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا داشته، همچنین خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال و زنان سرپرست خانوارنیز مشمول این طرح می‌شوند.

وی اضافه کرد: اشخاصی که وام ودیعه مسکن را دریافت می‌کنند علاوه بر اینکه فرم جیم آنها قرمز نمی‌شود می‌توانند از سایر وامهای بانک مسکن استفاده کنند و این مساله مانعی ایجاد نمی‌کند.

قاری قرآن اذعان داشت؛ سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن برای مستأجران  کلانشهر اصفهان ۳۰ میلیون تومان است که تسهیلات بانکی موضوع این مصوبه از محل منابع تسهیلات تخصیصی به واحدهای کسب و کارهای آسیب‌دیده کرونا است.

وی با بیان اینکه تا کنون حدود ۷۲۷ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است گفت: حدود ۲۰۰ هزار میلیارد ریال از اعتبار مربوط به این طرح باقیمانده است که متقاضیان حائز شرایط پس از تشکیل پرونده در بانک می‌توانند دریافت کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تعداد متقاضیانی که وام کمک ودیعه مسکن دریافت کردند را حدود ۳ هزار و ۴۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: یکهزار و ۱۷ نفر دیگر از متقاضیان نیز در بانک پذیرش شده و تشکیل پرونده دادند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۶ هزار نفر از متقاضیان این طرح در حال پالایش و بررسی شرایط بوده و تعداد ۲۴ هزار و ۴۰۹ نفر حائز شرایط هستند همچنین بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ نفر تا کنون بدلیل فاقد شرایط بودن رد درخواست شده یا توسط بانک تایید نشدند.

قاری قرآن با اشاره به اینکه تسهیلات مذکور با نرخ سود ۱۳ درصد و با سررسید یک ساله به مستاجرین واجد شرایط در حال پرداخت است. اذعان داشت: در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات از سوی مستاجرین پرداخت می‌شود و اصل تسهیلات در سررسید تسویه خواهد شد.