نمونه معماری که در طراحی پنتاگون پیروی شده پیوندی از سبک های مدرن و کلاسیک است که در بسیاری از ساختمان فدرال طراحی شده در سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ با اهمیت بود.

ساختمان پنتاگون با کل مساحت طبقات ۶۲۰ هزار متر مربع، بزرگترین ساختمان اداری دنیاست ولی طوری ساخته شده است که دورترین نقاط آن از یکدیگر تنها ۱۰دقیقه فاصله دارند و ساخت آن فقط ۱۶ ماه طول کشید.

این ساختمان توسط معمار آمریکایی جورج برگ استورم (۱۸۷۶–۱۹۵۵) طراحی و توسط جان مک شین پیمانکار فیلادلفیایی ساخته شده و در تاریخ ۱۵ ژانویه ۱۹۴۳ کامل شده‌است. این ساختمان دارای بالاترین ظرفیت در بین ساختمان‌های اداری در دنیا است و یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های دنیا از نظر مساحت طبقات است. پنتاگون تقریباً ۲۸۰۰۰ نفر نظامی و کارمند و حدود ۳۰۰۰ نفر برای خدمات دارد.این ساختمان دارای پنج وجه‌است و شامل ۵ طبقه بالای زمین و نیز ۲طبقه زیر زمین می‌باشد. پنتاگون، در هر طبقه ۵ راهرو دارد و مجموعاً ۷۸ کیلومتر راهرو داراست. پنتاگون در زبان یونانی معنای پنج‌ضلعی می‌دهد.در واقع پنج ساختمان به هم چسبیده است و این ساختمان‌ها شامل ستاد نیروی زمینی ،ستاد نیروی هوایی،ستاد نیروی دریایی ،ستاد کل ارتش و وزارت دفاع می‌باشد.

معماری پنتاگون

پلان معماری پنتاگون متقارن، متوازن، و منطقی است و مطابق با اصول طراحی کلاسیک است. نمونه معماری که در طراحی پنتاگون پیروی شده پیوندی از سبک های مدرن و کلاسیک است که در بسیاری از ساختمان فدرال طراحی شده در سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ با اهمیت بود. طرح و تزیینات سنتی معماری ساختمان پنتاگون دنباله رو سنت های سبک کلاسیسیزم است،‌اما بسیار ساده تر شده است.

در جهت عقربه های ساعت از نقطه شمالی معماری ساختمان، پنج نمای پنتاگون عبارتند از نمای مرکز خرید، نمای پارکینگ شمالی (رو به رودخانه)، نمای ایستگاه مترو، نمای ورودی، و نمای فرودگاه هلیکوپتر. نماهای خارجی ساختمان پنتاگون بسیار ساده و متقارن و دارای حداقل تزیین است. مطابق اصول طراحی کلاسیک، نمای مرکزی دارای ردیف ستون بندی در وسط هر نماست. در نماهای مرکز خرید و رودخانه، ردیف های ستون بندی پیرامون ورودی های اصلی قرار دارند. در سایر نماها ستون بندی های متقارن و دکور هستند با درازای ۱۴۰ فوت، ۱۶ ستون مستطیلی، با ارتفاع ۳۶ فوتی سه طبقه اند. فضای داخلی معماری پنتاگون دارای پنچ حلقه مرکزی پنتاگون است. چنین عنصری از طراحی وجود پنجره و ورود نور طبیعی را امکان پذیر کرده است. در هر حلقه دفاتر اداری وجود دارد که توسط راهرو مرکزی تقسیم بندی شدند. علاوه بر فضاهای اداری، فضاهای خدماتی تهیه غذا، ارتباطات، پزشکی، تقریحی و مراکز خرید در پلان پنتگون جای داده شدند. اسرار معماری پنتاگون از آن جمله اند اتاق های سری، سرویس های بهداشتی جداگانه برای سفید پوستان و سیاه پوستان و سازه بتنی عظیم سازه است.

بین نیوز