شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان به منظور همکاری و مشارکت در ساماندهی تپه باستانی اشرف و ادامه کاوش باستان شناسی ضلع شمالی تپه، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی، شهردار اصفهان در نشست مشترک با مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به لزوم ساماندهی تپه تاریخی اشرف اظهار کرد: اراده و دغدغه شهرداری بر ساماندهی و رسیدگی به این محوطه تاریخی است زیرا معتقدیم ادامه کاوش ها در این نقطه، برگی به تاریخ شهر اصفهان اضافه می کند.

شهردار اصفهان با بیان اینکه اگر تاریخ اصفهان به چند فصل تقسیم شود، تپه اشرف نماد یک فصل بسیار مهم است، گفت: شهرداری اصفهان آمادگی دارد با تعامل میراث فرهنگی در زمینه ساماندهی و کاوش در این محوطه کمک کند.

وی بیان کرد: شهرداری آمادگی دارد با توجه به جاذبه های گردشگری تپه اشرف اقدامات مقدماتی همچون نصب تابلوی معرفی و شناسنامه اثر و پیرایش محیط پیرامونی شامل خواناسازی و نخاله برداری تپه در ضلع شمالی را با هماهنگی میراث فرهنگی تا پایان سال انجام دهد.

شهردار اصفهان تأکید کرد: با توجه به اهمیت این پروژه در زمینه تاریخ اصفهان، شهرداری اصفهان مشارکت در این زمینه با میراث فرهنگی را طی سال های گذشته در جلسات مطرح و اعلام کرد و خوشحالیم با امضای این تفاهم نامه زمینه اقدام از همین امروز فراهم می شود.

*وزارت میراث آماده تعامل با شهرداری اصفهان برای ساماندهی تپه اشرف

در ادامه این نشست، فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به اینکه وزیر میراث فرهنگی در گفت و گوهایی که با وی در خصوص ساماندهی تپه اشرف و تعامل با مدیریت شهری اصفهان داشتیم، نگاه مثبتی در این زمینه دارد، اظهار کرد: میراث فرهنگی با کلیت ساماندهی تپه با تعامل شهرداری مشکلی ندارد چراکه نمونه این کار در شهر نوش آباد کاشان در حال اجراست و ساماندهی و بهره برداری این اثر تاریخی به شهرداری این شهر واگذار شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به وضعیت تپه اشرف گفت: حفاری های شرکت آبفا نگاه به حریم و عرصه تپه را تغییر داد و آنچه در این میان پیدا شد مربوط به دوره اشکانی و میترائیسم بود.

وی افزود: تپه اشرف علاوه بر ارزش باستانی و میراثی دارای ارزش های گردشگری نیز هست، به همین خاطر اگر این محوطه به یک سایت باستانی در اصفهان تبدیل شود، نگاه گردشگران به این بخش معطوف می شود و طی صحبت هایی که با وزیر میراث فرهنگی داشتیم، تاکید بر سرعت در اجرای اقدامات مربوط به این تپه بوده است.

*تبدیل تپه اشرف به سایت-موزه

الهیاری افزود: پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی در مورد این مکان، پیش بینی یک سایت – موزه است و اینکه ساماندهی این نقطه به لحاظ ترمیم حفاظتی، نورپردازی و نخاله برداری در اولویت باشد.

وی افزود: بر همین اساس آمادگی داریم عرصه فرضی را پیشنهاد کنیم تا اقداماتی که طی تعامل با شهرداری اجرا می شود، تابع ضوابط میراث فرهنگی باشد.

گفتنی است، تفاهم نامه شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در راستای اهداف برنامه اصفهان ۱۴۰۵ شهرداری اصفهان و برنامه سنجش پذیر شهردار اصفهان در راستای تبدیل اصفهان به قطب گردشگری و با هدف بهره مندی از ظرفیت مشترک دو نهاد در این راستا، تدوین شده و در این جلسه به امضا رسید.

بر اساس این تفاهم، شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی، در زمینه همکاری و مشارکت در ساماندهی تپه اشرف و ادامه کاوش باستان شناسی ضلع شمالی تپه اقدام خواهند کرد.

همچنین بر اساس این تفاهم نامه، موافقت نامه ساماندهی تپه اشرف و کاوش باستان شناسی ضلع شمالی آن با هدف مرمت حین کاوش، حفاظت از آثار و ابنیه به دست آمده و ارائه آن به مقامات مسئول، پیشنهاد نحوه حفاظت و نگهداری و به نمایش گذاشتن آثار کشف شده در راستای ایجاد سایت موزه تنظیم خواهد شد.

طبق این تفاهم نامه، نخاله برداری پهنه های مشخص شده در بخش جنوبی تپه اشرف که محدوده آن از طرف مشاور، ارائه شده و به تایید اداره کل میراث فرهنگی نیز رسیده باشد، تحت نظارت مستقیم و با حضور باستان شناس معرفی شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی به وسیله شهرداری انجام می شود.

ارائه طرح و برنامه اجرایی نورپردازی و تکمیل حصارکشی تپه اشرف از دیگر مفاد این تفاهم نامه است که مانند سایر اقدامات با نظارت و مجوز اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، اجرایی خواهد شد.

همچنین یک شورای راهبری پیرامون تپه اشرف به منظور انجام هماهنگی بیشتر بین شورای اسلامی شهر، شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تشکیل خواهد شد.