وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: به علت ظرفیت ‌های خوبی که در اصفهان وجود دارد، قرار شد جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران در اصفهان برگزار شود. در این زمینه شهردار اصفهان بسیار همراهی کرد و جشنواره با مشارکت و همکاری شهرداری اصفهان برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، علی اصغر مونسان در نشست رونمایی از برنامه‌های جشنواره بین المللی صنایع دستی با اشاره به جشنواره بین المللی صنایع دستی اصفهان، اظهار کرد: پیگیر هستیم تا این جشنواره را به جشنواره‌ای بین‌المللی تبدیل کنیم و این جشنواره مانند جشنواره اسکار در حوزه صنایع دستی شود.

وی با بیان اینکه درصدد هستیم بالاترین نشان صنایع دستی دنیا، در جمهوری اسلامی ایران اهدا شود، گفت: نشان دست خلاق که طراحی بسیار زیبایی دارد، کمک می‌کند جایگاه هنرمندان و هنر ایرانی در دنیا حفظ شود و به بازاریابی بیشتر در عرصه بین‌الملل کمک بسیاری خواهد کرد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نشان «دست خلاق» اشاره و تصریح کرد: برای افزایش نفوذ بین‌المللی صنایع دستی، رویداد این جایزه در سطح بین المللی برگزار می شود که با توجه به نقش ایران در سازمان جهانی صنایع دستی، به دنبال نهادینه کردن این نشان در دنیا هستیم.

وی تاکید کرد: بر اساس این طرح، نشان «دست خلاق»، بالاترین نشان کشور در حوزه صنایع دستی خواهد بود.

مونسان در این خصوص اظهار کرد: به لحاظ ظرفیت ‌های خوبی که در اصفهان وجود دارد، قرار شد این جشنواره در اصفهان برگزار شود. در این زمینه شهردار اصفهان بسیار همراهی کرد و جشنواره با مشارکت و همکاری شهرداری اصفهان برگزار خواهد شد.

وی افزود: بر همین اساس نخستین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران اردیبهشت ماه سال آینده در اصفهان برگزار می شود.

جشنواره بین المللی صنایع دستی خون تازه ای در رگ های این صنعت جاری می کند

همچنین در این مراسم، مهدی جمالی نژاد، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهار کرد: هم اکنون ۲۹۵ رشته فعال در حوزه صنایع دستی فعال است که طی دو سال اخیر هنرمندان صنایع دستی شرایط دشواری داشتند، ظرفیت این جشنواره می‌تواند به آنها کمک کند که خون جدید در رگ‌های فعالیت‌هایشان وارد شود.

وی ادامه داد: این نوع جشنواره ‌ها سبب شکوفایی اقتصادی خواهد شد به ویژه در حوزه اقتصاد شهری می‌تواند کمک‌کننده باشد. اصفهان از سال‌ها پیش از این ظرفیت به خوبی استفاده کرده و سایر شهرهای کشور نیز باید این حوزه را آسیب‌شناسی جدی کنند تا صنایع دستی از رخوت بیرون آمده و دوباره رونق بگیرد.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به تدوین منشور ایرانشهر برای سال ۱۴۰۰ گفت: در سده جدید کار شهرداری‌ها تنها ساخت و ساز، ایجاد زیرگذر و آسفالت معابر نیست بلکه باید بستر مناسب برای توسعه کسب و کارهای مهارتی فراهم شود.

گفتنی است، نشست معرفی برنامه‌های اولین جشنواره بین‌المللی صنایع دستی ایران، صبح امروز با حضور وزیر میراث فرهنگی، رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، مدیران شهری و هنرمندان حوزه صنایع دستی در کاخ آبی نیاوران برگزار شد.

نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع دستی ایران اردیبهشت ماه سال آینده در اصفهان برگزار می شود.